петак, 3. децембар 2021.

ЗАЧЕПИМО ПРЕДРАСУДЕ

 Међународни дан особа са инвалидитетом

Школа кроз своје образовно-васпитно деловање је увек настојала да повеже сегменте из школског и ваншколског живота – различите сарадње са спортским, медицинским,  културним установама, или установама за безбедност и заштиту грађана. Неретко школе сарађују и са невладиним организацијама или установама чији рад подржава и локална самоуправа. Између осталих циљева школа тежи да ученицима укаже на важност сарадње различитих групација, њихово деловање као добар пример како треба образовно-васпитно деловати у социјалном предузетништву једног демократског друштва. Нарочито ако се ради о осетљивим групама људи, као што су особе са инвалидитетом и њиховој корелацији са школом, јавном установом. То се постиже тако што се активности на годишњем нивоу планирају, интегришу у план одељењског старешине или план ваннаставних активности.

Инклузивни садржаји су незаобилазни у планирању рада школе као вредности које је потребно гајити, било да се ради о инклузији, где ученици директно учествују са учесницима осетљиве групе, или о сензибилисању ученика путем пасивне партиципације. За (ин)директан рад сарадња је неопходна ради богаћења искустава и оснаживања личних и професионалних компетенција.

Ученици Основне школе „Алекса Дејовић“ Севојно и издвојеног одељења у Крвавцима и Злакуси настоје да сваке године реализују сарадњу са Удружењем инвалида дечје и церебралне парализе Ужице кроз различите активности – инклизивна дружења, ликовне и драмске радионица, гостовања и сарадњу приликом обележавања значајних датума међу којима су Светски дан дистрофичара,  Међународни дан очувања и заштите животне средине и Међународни дан особа са инвалидитетом.

Инклузивни центар Ужице је обезбедио картонске кутије за скупљање пластичних чепова Основној школи „Алекси Дејовић“ Севојно и издвојеним одељењима. На тај начиин је настављена сарадња са нашом установом, што је подстицајно деловало на ученике да организују акцију сакупљања тврде пластике.

Сви ученици су се поделили у два тима – Ајкуле и Тигрови (у Злакуси);  Црвена Звезда – Партизан (у Севојну). Уневши такмичарски подстицај у ову акцију ученици су за кратко време сакупили велики број чепова. Такође, у обогаћеном једносменском раду у Крвавцима  ученици су прали чепове и одвајали их од остале меке пластике.

Наглашено им је да се чепови скупљају како би их предали корисницима Удружења дечје и церебралне парализе Ужице које ће искористити у предузетничке сврхе у циљу олакшавања својих животних потреба. Школа на овај начин гаји инклузивну културу, појачава сензибилност за проблеме других, подиже свeст о прихватању различитости људи у нашем окружењу, а за које нас често вежу предрасуде. Између осталог активност „Зачeпимо прeдрасудe“ сe организујe како би сe скрeнула пажња јавности и на бројнe eколошкe проблeмe и неопходност очувања животнe срeдинe, потребу рециклаже тврде пластике и правилну селекцију отпада, али и како би сe што вeћи број суграђана упознао са акцијом коју спроводи Удружeњe инвалида цeрeбралнe и дeчјe парализe Ужицe у сарадњи са основним школама и вртићима.

Чедомир Цицовић: „Најважнијe јe што су схватили да особe са инвалидитeтом су као и други , и то јe вeлики корак у промeни односа прeма нама. Прикупљањe и продаја овe пластикe нама ћe помоћи да развијeмо нeку ширу причу о прикупљању пластикe, а у домeну нeчeга што сe сада зовe социјално прeдузeтништво, односно активно упошљавањe особа са инвалидитeтом“.

Акција „Зачепимо предрасуде“ не само што је подстакла ученике да скупљају тврду пластику, већ и да се лично упознају са корисницима Инклузивног центра у Ужицу. На часовима ликовне културе заједно смо креирали слику коју смо урамили и поклонили корисницима Удружења као леп гест задовољства што смо реализовали акцију. Посетили смо Удружење 3. децембра, на Светски дан особа са нвалидитетом. Ученици су обишли просторије Удружења и разговарали са корисницима о проблемима са којима се они боре али и осталим социјалним активностима у којима учествују. Корисници су се заузврат понашали као добри домаћини, послужили су нас соком, слаткишима и посветили нам време за одговор на различита питања о друшвеном ангажовању, борбама са предрасудама и сл.

 







 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нема коментара:

Постави коментар

УСКРС ДУХА

  Славица Пејић Наставник српског језика у ОШ „Алекса Дејовић“ Севојно Имам проблем да одаберем реч којом ћу вас ословити. Готово половину ж...